בית תוכנה, פיתוח תוכנות

פיתוח אפליקציות לפלאפונים

פיתוח אפליקציות הוא תהליך שכולנו, או לפחות רובנו, חולמים עליו- מי לא רוצה להחזיק באפליקציה עם מיליוני משתמשים, משהו שכולם רוצים להשתמש בו, כולם מדברים עליו, והופ, שנה אחרי, לעשות אקזיט מדהים של כמה מיליוני דולרים, וזהו, רק ליהנות מהחיים.

 

אך לא הכל פשוט בעולם האפליקציות המדובר. גם אם הצלחתם להקים אפליקציה מדהימה, ואפילו הצלחתם לגייס משתמשים לאותה האפליקציה – כלומר, הצלחתם להביא כמות קבוע ודינאמית שלי נניח עשרים אלף משתמשים קבועים בחודש. אין שום הבטחה שתצליחו ממש להרוויח כספים מהאפליקציה הזאת! בוא נגיד שכן תכניסו כמה שקלים, אך זאת לא "לשון נקיה" כמה שקלים הם אכן כמה שקלים.

 

אך אם נלך שלב אחד אחורה ונדבר על עלויות פיתוח האפליקציה, יש לכם עלויות שיכולות ממש להיות אדירות- פיתוח, קוד, חווית משתמש, שימוש בטכנולוגיות ענן, ועוד ועוד. כל הדברים הללו עולם המון כספים. והייתם אולי מצפים שמשתמשי הסלולרי השונים היו יכולים לתת לכם גב כלכלי, אך לא תמיד זה המצב, והרבה פעמים, דווקא להיפך...למשתמשים שונים יש נטייה לעזוב אפליקציות די מהר, ולהמשיך לאפליקציה הבאה (מי זוכר בעצם את החזירונים המעופפים האלו? היום משחקים בקנדי קראש, ומי יודע מה יקרה מחר...).

 

אפליקציות שונות למכשירים שונים

בדיוק כמו שתיקוני אייפון שונים בתכלית מתיקוני גלאקסי, ותיקון גלאקסי שונה מתיקון של מסך HTC, כך גם בעולם האפליקציות – פיתוח אפליקציות שונה מאוד, בתכלית, בקוד וברעיון, בין  סוגים שונים של מכשירים. ממש ככה.

 

אם פיתחתם אפליקציה לאייפון, וכל משתמשי האייפון שמחים וטובי לב עם האפליקציה הזאת, אתם צריכים להתחיל בערך מ – 0 – עם האפליקציה החדשה שלכם לאנדרויד, כן כן, ממש ככה, מדובר בקוד אחר לגמרי.

 

אין ספק, עולם פיתוח האפליקציות הוא עולם לא פשוט ומאוד מורכב גם מבחינה כלכלית.
הכלל החשוב ביותר שאתם צריכים לזכור כאשר אתם חושבים על אפליקציה גאונית הוא כזה: כאשר אתם מפתחים אפליקציה, פשוט תשאלו את עצמכם את השאלה הפשוטה: מאיפה הכסף?
ממש ככה, מאיפה הכסף יכנס. סתם לדוגמא, חברת waze, עם האפליקציה המדהימה שלה, אין לה ממש תוכנית עסקית מגובשת לגמרי, ואפשר להגיד שבעצם – אם גוגל לא היו רוכשים אותם, וגם פייסבוק לא היו מתעניינים, האפליקציה הייתה ממשיכה להפסיד, ואולי לדעוך בהמשך...

 

גם זה סוג של תוכנית עסקית...