בית תוכנה, פיתוח תוכנות

מה ההבדל בין CRM ל CMS?

ישנם אנשים אשר אינם מהוקצעים בכל הקשור אל נפלאות האינטרנט וראשי התיבות של תהליכים ומוצרים שונים הקשורים אליו, דבר אשר יכול לגרום בשוגג לטעויות רבות. במאמר זה יוסבר מה ההבדל בין CMS לבין CRM.

 

מהו CMS?


הדרך הטובה ביותר להתחיל ולהסביר מהו CMS הוא פשוט להסביר את ראשי התיבות. למשל, CMS היא מערכת של ניהול תוכן, CONTENT MANAGEMENT SYSTEM. רוב המערכות לניהול תוכן כתובות בשפת PHP ומוגדרות כתוכנה של שרת. זאת שולחת מהשרת לגולש דפים הכתובים בשפת ה- HTML אשר נקראים על ידי סוגים שונים של דפדפנים.  חשוב לדעת כי נכון לשנת 2013 ישנם סוגים שונים של מערכות לניהול תוכן וכל אחד יכול לבחור במערכת המתאימה לו, אם מדובר במערכת עם קוד סגור או מערכת של קוד פתוח. מערכת זו היושבת על השרת יחד עם כל הקבצים של אתר האינטרנט של הלקוח, מאפשרת למורשים לערוך דפים, להוסיף, למחוק תכנים ועוד. חשוב לדאוג שהאתר יאוחסן בעזרת חברת אחסון אתרים איכותית בעלת שרתים מוגנים על מנת למנוע אפשרויות פריצה וגרימת נזק לאתר.

 

למה לא דפי HTML וזהו?


ישנם אנשים אשר מנסים לברר מה ההבדל הגדול בין מערכת ניהול תוכן לבין דפים מבוססי HTML ומדוע עליהם להוציא כספים או אנרגיות מיותרות על מערכת ניהול תוכן כאשר הם יכולים לנקוט בשיטה הישנה של כתיבת דפי HTML והעלאה שלהם לאוויר. חשוב לדעת או לזכור כי כאשר אנו מדברים על בניית אתרי אינטרנט בדפי HTML אנו מדברים על דפים סטטיים וזאת בניגוד לאפשרויות הדינאמיות של מערכת ניהול תוכן. כאשר מדובר על אפשרויות דינאמיות מדובר על אפשרות של התאמת התוכן לכללי האופטימיזציה של קידום אתרים, בנייה קלה של טפסים, הוספת תמונות לטקסט ועוד. מה גם, שכדי לכתוב דפי HTML יש לדעת לכתוב קוד בכמה שפות תכנות, לעומת זאת במערכת ניהול יכול כל אחד להשתמש ללא ידע קודם בתכנות.

 

מהו CRM?


CRM ו- CMS הם שני דברים שונים לחלוטין. אם המערכת הקודמת הייתה מערכת של ניהול תוכן אשר ישבה על שרת הלקוח, מערכת CRM מוגדרת כתוכנת ניהול בכל הקשור אל ההיבט של קשרי לקוחות. במערכת ה- CRM הלקוח הוא הדבר החשוב ביותר בעסק ומותאמים לו שירותים ומוצרים שונים של החברה. כל התהליכים יהיו קשורים אל הלקוח תוך מטרה למקסם את השירות ולספק לו את הטוב ביותר.
בדרך כלל בתוכנה זו יש מספר מודולים בהם כל עסק משתמש:

  • שירות לקוחות- פאלו אפ (follow up) ללקוחות קיימים, כרטיסים המאגדים את כל הנתונים של הלקוחות, ההיסטוריה שלהם עם החברה ועוד.
  • שיווק- מודול זה עוזר בכל הקשור אל אפיון וניתוח מטרות וצרכים של כל לקוח ולקוח, בניית מסעות פרסום באינטרנט ובאמצעים נוספים, שונים ועוד.
  • מכירות- כאן מדובר על מודול אשר מתאם בין סוכני המכירות של החברה, מתעד את כל הפעולות שלהם, מכיל את המטלות העתידיות שלהם ועוד.
  • ניהול ותמיכה- מטלות טכנאים ותמיכה לכל לקוח ולקוח ותיעוד מדויק.

ה- CRM  מאגד את כל הטפסים החיוניים, הפניות של לקוחות פוטנציאליים, קריאות לשירות של אנשי החברה משום תקלה או התקנה, טפסי הצעות מחיר, סטטיסטיקות אודות מצב המכירות ופרמטרים חשובים נוספים.