בית תוכנה, פיתוח תוכנות

כללים לבניית אתרי אינטרנט

כמעט לכל תחום יש כיום נוכחות באינטרנט ועסק ללא אתר איכותי, נגיש ונוח, עלול להפסיד למתחרים שלו רק בשל כך. על מנת לבנות אתר איכותי יש צורך בידע במספר תחומים (הקמת אתרים, עיצוב אתרים, כתיבת תוכן, שיווק ועוד), אך אין זה אומר שלא ניתן להקים באופן עצמאי אתר אינטרנט איכותי. ישנם מספר כללים חשובים, ורצוי להכיר את הכללים הללו, בין אם אתם מקימים אתר בכוחות עצמכם או בין אם אתם מעבירים את העבודה לחברה חיצונית המתמחה בתחום.

 

מה זה בעצם בניית אתרים?


כל אדם שיש לו עסק (קטן, גדול או בינוני), כדאי מאוד שיהיה לו גם נוכחות ברשת האינטרנט. יש גם אתרים שלא שייכים לעסקים באופן ישיר, למשל - אתרי משחקים, אתרים אישיים ועוד. את כל האתרים הללו צריך לבנות על פי כללים מסוימים ובשפת מחשב מוכרת (HTML למשל). את בניית האתר יכול לבצע איש מקצוע המתמחה בכך, אך יש גם פלטפורמות חינמיות (או כמעט חינמיות), אשר מאפשרות לבנות באופן עצמאי ותוך זמן קצר מאוד. בניית אתר אינטרנט מושקע היא עולם ומלואו - יש לחשוב על העיצוב של האתר (כלומר כיצד האתר ייראה), על התוכן שיהיה בו, על הנגישות שלו, על המערכות שיתמכו בו (למשל מערכת מכירות, מערכת תשלומים ועוד), וכמובן גם על כל נושא השירות של הלקוחות והגולשים המגיעים לאתר. אתר אינטרנט המעוצב כהלכה, בעל נגישות גבוהה ונוחה, עם תוכן איכותי ורלוונטי ושירות מקצועי יעיל, יכול להיחשב לאיכותי במיוחד, שיעניק לבטח יתרון לבעליו על פני המתחרים שלו. אך כיצד עושים זאת? יש לכך כמה כללי אצבע חשובים.
 

כמה כללים חשובים:


חשוב להחליט מראש איזה סוג של אתר אתם צריכים - אישי (בלוג), מכירות, מסחר, שיווקי או כזה שייצג את העסק שלכם למשל. ישנם סוגים רבים והשלב הראשון הוא להחליט איזה הכי מתאים לכם. רק לאחר מכן תוכלו להחליט אם תקימו אותו בעצמכם (למשל במקרה של בלוג קטן ואינטימי או משהו פשוט יותר), או שחברה חיצונית תקים לכם (במקרה של אתר מכירות מורכב למשל). בכל מקרה, חשוב להשקיע במיוחד באלמנטים הבאים - עיצוב, תוכן, נגישות וקידום אתרים.


התוכן הוא קריטי להצלחתו של האתר ולכן יש להשקיע בו, בין אם באופן עצמאי ובין אם באמצעות כותב תכנים איכותי שתשלמו לו. התוכן חייב להיות איכותי ואף חשוב מכך - רלוונטי, וזאת על מנת שהאתר יגיע למקומות גבוהים במנועי החיפוש, ימשוך ועניין את הגולשים מה גם שיספק מידע רלוונטי על השירות או המוצר אותו אתם מספקים.


השקיעו רבות בעיצוב! אתר תוכן שאינו נעים לעין יבריח את הגולשים ולכן כדאי להשקיע בתחום זה. מעצב אתרים איכותי יכול להפוך את האתר שלכם ל"יהלום" של ממש, אך אם אין לכם תקציב לכך, חשוב להשקיע בעיצוב גם באופן עצמאי. אתר המעוצב בצורה יפה ובעל תוכן איכותי, יכול למשוך גולשים רבים ולהגדיל את ההכנסות של העסק או את הכניסות לאתר (במקרה של בלוג שלא למטרת עסקים).


בניית אתר אינטרנט נגיש! חשוב מאוד שהגלישה באתר שלכם תהיה פשוטה וברורה, ושהכל יהיה כמה שיותר נגיש. אם הגולשים "יסתבכו" ולא ימצאו את ימינם ואת שמאלם, הם יברחו. לכן, יש חשיבות רבה לנגישות. הממשק, הכפתורים, ההסברים, הלינקים, התמונות, הגישה לקבצי הווידאו, כל אלה ועוד חייבים להיות ברורים ונגישים כמה שניתן.


אם החלטתם שחברה חיצונית תבנה עבורכם את האתר - מומלץ לעבוד עם אנשי מקצוע איכותיים בלבד עם המלצות חמות. לעומת זאת, אם החלטתם לבנות בעצמכם, דעו כי אתם לוקחים סיכון מסויים ומומלץ לקרוא על הנושא באינטרנט ולהתייעץ עם חברים המבינים בתחום. ישנן לא מעט פלטפורמות חינמיות לבניית אתרים ודפי נחיתה (ג'ומלה, וורדפרס, דרופל ועוד) וכדאי להיעזר בהן על מנת לחסוך בזמן ובכסף.


כמובן, לאחר שהשקעתם בתוכן ובעיצוב, חשוב להשקיע גם בקידום האתר. האתר המדהים ביותר בעולם לא יסייע לכם, אם אף אחד לא ידע עליו... לכן, כדאי להשקיע בקידום בהתאם לתקציב שלכם, וזכרו שהדרך בה בונים, מעצבים וכותבים - משפיעה מאוד על איכות הקידום. לכן, כבר בשלב הבנייה, העיצוב והכתיבה, כדאי לתת דגש לנושא הקידום ולהתחשב בכך לאורך כל הדרך! קידום אתרים הוא עולם מורכב מאוד המשתנה כמעט מדי יום, ולכן מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום כבר בשלבים הראשונים.

 

לסיכום, אין כל ספק כי בניית אתר אינטרנט בצורה איכותית, יעילה, מקצועית ותוך מחשבה מעמיקה, תשדרג את העסק או את הבלוג שלכם בעשרות מונים, ולכן כדאי לפעול בצורה נכונה, להתייעץ עם אנשי מקצוע ולא לבנות אתר בצורה חובבנית ולא איכותית.
*****