בית תוכנה, פיתוח תוכנות

כיצד לרשום פטנט על תוכנה

מדינת ישראל היא מדינה טכנולוגית ומתקדמת ביותר. לכן, אין זה מפתיע כלל שמדובר באחת המדינות ביחס לאחוז האוכלוסייה שמתגאה בהכי הרבה תוכנות ומוצרים דיגיטליים בכלל כמו אפליקציות שלאחר מכן לא רק נשארים בשוק הישראלי אלא גם יוצאים החוצה אל השוק העולמי, כשבעיקר הכוונה היא כמובן לארצות הברית.

 

כמה זמן אורך תהליך של רישום פטנטים

אך על כל מי שיוצר תוכנה או כל מוצר דיגיטלי אחר מוטלת האחריות לא רק להוציא אותו לשוק ולנסות להפוך אותו להצלחה מסחררת, אלא גם לדאוג שהוא יהיה היחיד שייצא אותה ללקוחות פוטנציאליים ובעיקר ידאג שאף אחד לא יעתיק ממנו את אותו הרעיון.

 

כדי להבטיח זאת, הדבר אותו יש לעשות הוא לרשום על כך פטנט. רישום פטנטים על תוכנה או כל מוצר דיגיטלי אחר, ולמעשה כמעט על כל דבר קיים, הינו תהליך שאורך לא מעט זמן ודורש מהאדם שמתכונן לרשום את הפטנט להרבה תעצומות נפש וסבלנות. מדובר בתהליך בירוקרטי וכיאה לתהליכים שכאלה, ישנה סחבת רצינית מאוד המתבטאת גם בניירות אותם יש להשיג, גם בניירות אותם תקבלו ובכלל דבר זה יכול לארוך מספר שנים, כך שאם תהיו מעוניינים להוציא את התוכנה שלכם אל השוק רק כאשר תוכלו להיות סמוכים ובטוחים שאף אדם אחר לא יכול להשתמש לכם ברעיון אתם ככל הנראה תיאלצו לעשות זאת כבר ביום בו הגיתם את הרעיון.

 

מה השלב הראשון אותו יש לעשות

אך למרות שלוקח לא מעט זמן עד שתוכלו להתגאות בכך שיש לכם פטנט רשום, גם התהליך הקודם לרישום הפטנט הינו תהליך שלוקח זמן. השלב הראשון אותו חשוב מאוד לעשות הוא לבחור בשם אותו אין שום תוכנה אחרת או מוצר דיגיטלי אחר הנושא אותו גם כן.

 

ברגע שתבחרו באותו שם בו כבר מתגאה חברה אחרת אנשי רישום הפטנטים יזהירו אתכם מכך וברוב המקרים אפילו לא יאפשרו לכם לרשום על כך סימן מסחרי, גם אם מדובר בשני פיתוחים שונים לחלוטין בשני תחומים שאינם זהים כלל. בטרם מגיעים אל רישום פטנטים ומיד לאחר שבוחרים בשם רלוונטי, מגיע התור של רישום הסימן המסחרי, אחד מהדברים החשובים ביותר בכל התהליך.

 

מדוע רישום הסימן המסחרי כל כך חשוב

רישום סימן מסחרי יתבצע בעזרת הגשת בקשה רלוונטית ותשלום אגרה, כאשר כפי שכבר הוזכר קודם לכן, בשל העובדה שרבים ממפתחי התוכנה והמוצרים הדיגיטליים מעוניינים שהמוצר שלהם ישווק גם בחו"ל, דואגים לרישום סימן המסחר גם מעבר לים, כאשר ארצות הברית היא היעד הפופולרי ביותר. לאחר הדאגה לסימן המסחרי זהו בדיוק הזמן לעבור דרך רישום הפטנט, דבר שיבטיח באופן סופי שהפטנט יהיה שייך אך ורק לרושם ואף אדם אחר לא יוכל לעשות בו שימוש ולהרוויח כסף על גבו של הוגה הרעיון.