בית תוכנה, פיתוח תוכנות

טיפים לבניה נכונה של חוות שרתים

כמעט כל ארגון או אדם בפרט עושה כיום שימוש במחשב אחד לפחות ופעמים רבות גם ברשת מחשבים. הכמות העצומה של מידע ושל נתונים מחייב פעמים רבות הקמת חדרי שרתים או פניה לספק חיצוני שמספק שירות של חוות שרתים. שירות מסוג זה, בין אם בחברה עצמה ובין אם במיקור חוץ מקובל בחברות היי טק, בבנקים, בקרב ספקי פתרונות ענן וספקי תוכן ועוד.

אם גם אתם מתכננים להקים חוות שרתים, בין אם לשימוש עצמי ובין אם כשירות ללקוחות, חשוב שתדעו שיש לעשות זאת בצורה נכונה מחושבת. מכיוון שחוות שרתים כוללת הרבה מאוד שרתים שונים, נתבים שונים וחלקים נוספים, הרי שעלות ההקמה ניכרת למדי וחשוב במיוחד לעשות זאת נכון.

בחירת מיקום נכון

הטיפ הראשון שנוגע לבניה נכונה של חוות שרתים עוסק במציאת המקום הנכון ביותר שעליו ניתן למקם את החווה. פעמים רבות תמוקם החווה במתחם תת קרקעי והשירות ללקוח יהיה ממקום מרוחק, כמעט ללא מגבלה גיאוגרפית. הלקוחות יכולים לשבת בקצה השני של הארץ או אפילו בצד השני של העולם ולכן חשוב לבחור מקום לרכישה או להשכרה על פי חישוב נכון של עלות למטר.

פתרונות אבטחה ומיגון

בניה נכונה של חוות שרתים מחייבת גם התייחסות לפתרונות של אבטחה ומיגון. מכיוון שחוות שרתים שומרת נתונים רבים ומשמעותיים, בעלי ערך רב ללקוח הסופי, חשוב לאבטח אותם מכמה בחינות. ראשית, יש לתכנן פתרונות גיבוי למקרי תקלה והפסקות חשמל. שנית, יש לבצע תכנון של אבטחה מפני נזקים פיזיים של גורמים זדוניים. יש גם להשקיע באבטחת סייבר וכן הגנה מפני רעידות אדמה וכדומה.

פתרונות קירור מספקים

חשוב מאוד לתכנן פתרונות קירור מספקים. בין הבעיות המרכזיות שיש בחוות השרתים הנוכחיות ניתן למצוא את העובדה שהן מתחממות באופן ניכר. חום רב עשוי להזיק לשרתים וכמובן גם לנתונים שנשמרים בהם ולמידע שעובר דרכם. חשוב, אם כן, לוודא שיש יכולת לשמור על טמפרטורה מתאימה בין אם באמצעות מיזוג אוויר, בין אם באמצעות פתרונות קירור המבוסס על נוזלי קירור ובין אם בכל שיטה מקובלת אחרת.

ניצול נכון של יחידת שטח

בניית חוות שרתים מחייבת תכנון יעיל ונכון של מיקום המרכיבים השונים ליחידת שטח. מצד אחד, חשוב שלא יהיה בזבוז של שטח יקר לחינם. מצב שני חשוב שהעיצוב יאפשר גישה לכל המרכיבים השונים כך שניתן יהיה לטפל בתקלות שונות ולבצע עבודות אחזקה ללא קושי וללא עיכובים מיותרים.