בית תוכנה, פיתוח תוכנות

ענני נוצה, ענני כבשה וענני שרתים – הכל על שירותי ענן

אחד השינויים הבולטים ביותר בעולם המחשוב של העשור האחרון, הוא המעבר משירותי תוכנה פיזיים הממוקמים בנקודת השימוש של משתמש הקצה, לעבודה מול שרתים מרוחקים, המאפשרים גישה לקבצים ולעבודות מכל מחשב נתון ברשת האינטרנט, או כפי שהדבר מוכר במינוח המקצועי שלו – שירותי ענן. רעיון שירותי הענן, אינו רעיון חדש כל כך, ולמעשה מרגע בו עבר העולם המסחרי למערכת המצריכה הפעלת סניפים ונקודות מרוחקות, נוצר צורך במרכזי שליטה מרוחקים. ממש כפי שחמ"ל הפיקוד של מערכת צבאית מספק את כל נתוני הפיקוד הדרושים לצבא הפרוש בכל רחבי המדינה, כך נקודת השליטה המרכזית של העסק מספקת את כל הנתונים לכל נקודות המכירה שלה, או לכל מחסני השינוע והלוגיסטיקה שלה.

 

בשביל כוס חלב לא צריך לקנות פרה

בעבר הסתפקו חברות וארגונים בשרתים מקומיים אשר סיפקו את כל צרכי החברה או הארגון, אולם עם התקדמות הגלובליזציה, והתפתחות הסחר העולמי דרך הרשת, נוצר צורך אמיתי בגישה נוחה ובטוחה למידע העסקי גם ממקומות שאינם בהכרח מקושרים לשרתי החברה הפיזיים הנמצאים במשרדי החברה. איש עסקים היוצא לפגישה במדינה זרה, נאלץ בעבר לקחת עמו את כל החומר הממוחשב הדרוש לביצוע הפגישה על גבי כוננים קשיחים, פיזיים, או על גבי מחשב אישי שהכיל לא פעם מידע רגיש ומסווג שאינו נחוץ למטרות הפגישה. את הבעיה הזו פתרו שירותי הענן בצורה היעילה ביותר, כאשר חברות המספקות את השירות, מאפשרות לעסקים ולחברות, גישה מאובטחת לשרתים הממוקמים בחוות שרתים חיצונית, ועליהם נמצאים כל נתוני העסק. וכך יכול אותו איש עסקים להשתמש בנתונים הדרושים לו בלבד, ללא סיכון מידע אחר הקשור לעסק ומאוחסן בבטחה בשרת הענן המרוחק.

 

שירותי ענן – המקום היחידי בו הגודל באמת לא קובע

מעבר למניעת הסיכון הגלום בחשיפת חומרים רגישים, מאפשרים שירותי הענן לקבל על גבי השרת המרוחק שירותים המאפשרים לכל עסק להתנהל בסטנדרט המקובל בחברות הגדולות ביותר, למרות שאינו בהכרח בעל יכולות כלכליות או פיזיות מרשימות במיוחד. מרכזיות משוכללות מבוססות אינטרנט, מאפשרות הקמת מערך שירות לקוחות או לוגיסטיקה מתקדמים ביותר גם לעסק קטן מאד, שבעזרת שירותי הענן יכול להתחרות בחברות גדולות ממנו בהרבה. שירותי ענן למעשה הדגישו באופן ניכר את העובדה שברשת האינטרנט אין כל חשיבות לגודל הפיזי של העסק שלך כמו החשיבות שיש לאיכות השירות שהעסק שלך מעניק ללקוחותיו.