בית תוכנה, פיתוח תוכנות

אחסון ושינוע מידע

אחסון מידע הוא כלי נהדר אשר עוזר לנו לאחסן ולשמר את קבצי המדיה שלנו, בין אם אלו תמונות, קבצי וידאו או מסמכים שונים אשר הולכים לשמש אותנו בעתיד. האחסון יכול להתבצע במגוון דרכים מגוונות. עם השנים, המדיה הדיגיטלית נמצאת במגמת התפתחות והופכת לנגישה ונוחה יותר.


כאמור, המושג 'אחסון מידע' מתייחס למדיה דיגיטלית. כלומר, אחסון המידע עובר עיבוד נתונים דרך המחשב. המחשב כולל בתוכו חלק חשוב אשר מאפשר לנו לשמור בתוכו את המידע שלנו בכל זמן נתון, ולהעביר אותו ממחשב למחשב בעת הצורך. כמובן, ניתן גם להעביר מידע מהמחשב היישר לסמארטפון, לטאבלט, לדיסק, לדיסק און קי, ועוד.

גיבוי מידע ברשת או בענן 


כמו כן, ישנן דרכים לשמירת מידע אשר אינן מצריכות העברה ממחשב למכשיר אחר. בנוסף לכך, אפשר לשמור אותם במקומות כמו 'ענן' או שרת אחסון אונליין אחר שיאפשר לכם גיבוי על גבי הרשת שאינו מצריך שום מכשיר חיצוני. היתרון העצום בכך, היא העובדה כי מכשיר חיצוני יכול להתקלקל יום אחד יחד עם המידע שהיה עליו, ואילו אחסון מידע על גבי הרשת לעולם לא יעלם, ויישאר שם לצמיתות.


בנוסף, ישנם קבצים מיוחדים יותר שאנו נרצה לשמור ולאחסן את המידע שלהם. למשל, מי שמפתח אפליקציות, וודאי ירצה לשמור על האפליקציה שפיתח ולאחסנה במקום מוגן וזמין, ללא פריצות או ניסיונות הורדה מהרשת.

בחירת שרת אחסון 


לפני שנרצה לגבות ולאחסן את המידע שלנו על גבי הרשת, עלינו לבחור את שרת האחסון המתאים עבורנו. כלומר, יש לקחת בחשבון את עלות האחסון, השטח הנצרך עבור המידע שלנו,  מה כוללת האחריות במקרה של פריצות, ומה כוללת חבילת האחסון ועוד. במקרים כאלה רצוי להתייעץ עם מומחים המבינים בתחום ואשר יוכלו לעזור לכם להחליט.
ישנם אמצעים המאפשרים העברת מידע פעמים רבות, וישנם כאלה המאפשרים זאת רק פעם אחת. תהליך הגיבוי התפתח רבות בשנים האחרונות וכיום ישנן שיטות רבות ומגוונות לאימות נתוני אחסון ולהגרת רמת אמינותם. הגורם האנושי מעורב בתהליך זה. 


לעיתים קרובות נרצה לשנות את הנתונים שנרצה לגבות. פעולות בסגנון זה עשויות לשפר את מהירות הגיבוי ואת מהירות השחזור והן את אבטחת הנתונים והשימוש בו. ניתן לעשות זאת על ידי:

כיווץ –משמש להקטנת גודל האחסון הנדרש
ביטול כפילות –מתרחש כאשר כמה מן המערכות הדומות מגובות לאותו יעד גיבוי
שכפול – כאשר הגיבוי משוכפל לסט שני של מדיות אחסון
הצפנה – מקלה על בעיית סיכון באבטחת מדיה נתיקה המשמשת לאחסון וגיבוי
Staging – לעיתים הגיבוי מתבצע תחילה על גבי דיסק ביניים. תהליך אשר מועיל במקרה שיש בעיה בתיאום מהירות העברה למקור הסופי.

יש לעדכן את הגיבוי כל הזמן, כל עוד נתונים חדשים נוצרים ונעשים שינויים רבים בכל פעם. במיוחד בקרב ארגונים גדולים בעלי כמות מחשבים הדורשים הגנה גבוהה יותר.