בית תוכנה, פיתוח תוכנות

אבטחת מידע לעסקים

בעידן המחשבים אין כמעט חברות שלא ממחשבות את כל המידע שלהן, בין אם על מחשב אחד ובין אם על רשת מקומית ששייכת לחברה. הכוונה כמובן למערכות מידע כמו ניהול חשבונות, ניהול מלאי, תכתובות, הזמנות, מידע על לקוחות, אתר אינטרנט וכו'. מערכות אלה מועדות לפריצה כמעט בכל רגע נתון וחברות רבות אינן מודעות לעובדה שהן חשופות לזליגת מידע החוצה, בין אם למתחרים ובין אם לגורמים עוינים כאלה ואחרים. לשם כך, הוקמו חברות המתמחות במתן פתרונות של אבטחת מידע לעסקים ומתן שירותי מחשוב לעסקים, על מנת למנוע מצבים שבהם זולג מידע תוך ארגוני רגיש, או כל מידע שהוא, אל מחוץ לכתלי מערכות החברה.


הגורמים לזליגת המידע

זליגת מידע כאמור עשויה להתרחש מכמה סיבות:

  1. חוסר זהירות של מי מהעובדים בחברה ואי שמירה על פרטיות מסמכי החברה. גורם זה עשוי לקרות כתוצאה מאי שמירה על מסמכים בתוך מערכות החברה, גם אם בתום לב, והוצאתם החוצה בפועל, בן אם במייל, התחברות מרחוק, השארת מחשב דלוק, מסמכים מודפסים ועוד.
  2. פריצה למערכות החברה, על ידי האקר או קבוצת האקרים, בין אם מתוך כוונת זדון, ריגול תעשייתי, או בין אם מתוך שיעמום או אתגר עצמי.
  3. הורדת קובץ נגוע בוירוס שמטרתו להעביר מידע החוצה, שוב, לא תמיד ניתן לדעת מה מקור הוירוס והאם הושתל בזדון או במקרה לחלוטין, טוב, בכל אופן לא יכול לצמוח מזה.
  4. תקיפה של אתר האינטרנט על ידי האקרים או טרוריסטים או כל בעל כוונת זדון כזו או אחרת. תקיפה שכזאת מפילה את האתר ומשתלטת עליו ותוך כדי כך, שולפת מה שניתן ממערכות המידע המקושרות לאתר או/ו לשרת עליו הוא מאוחסן.


כיצד להתגונן באמצעות שירותי מחשוב לעסקים

ישנן מספר דרכים שייאפשרו לכם להתגונן בפני כל הנאמר לעיל ואלו הן:

  1. היעזרו בחברה מקצועית, המעניקה שירותי מחשוב לעסקים ופתרונות אבטחה. כאנשי מקצוע, ידעו להתאים לכל חברה את מנגנוני האבטחה שלה.
  2. חובה להנחיל נהלים והגדרות פנים ארגוניות לגבי אבטחת מידע. דאגו להבטיח שכל עובד יודע מה עליו לעשות על מנת לשמר את המידע ונהגו בחומרה עם חסרי האחריות או לכל הפחות דאגו מראש לצמצם את האפשרויות שעשויות לגרום לכך.
  3. הצפנות – דאגו להצפין כל דרך תקשורת, בין אם אינטרנט, חיבור אלחוטי, כניסות לתוכנות, לרבות מיילים ואף הצפנת מסמכים רגישים.
  4. התקנת אמצעי אבטחה נוספים – כמו תכנות קיר אש, אנטי וירוס, איתור תוכנות ריגול ועוד.


אבטחת מידע לכל עסק

חשוב לציין כי אבטחת מידע רלוונטית הן לעסקים גדולים והן לעסקים קטנים, גם אם מדובר במחשב אחד או מערכת אחת או רק אתר אינטרנט, חשוב מאוד לאבטח את המידע שברשות החברה על מנת למנוע נזק עצום לחברה ולכל המקושרים אליה, לרבות לקוחות, עובדים וספקים.